Styczen 2014

Z Emma Popik : Oficjalna strona gdanskiej autorki ksiazek SF
Skocz do: nawigacja, szukaj

Na zawsze piękni i młodzi : 31 stycznia 2014

E book zawiera następujące opowiadania oprócz tytułowego: "Maszyna", "Telerodzinka", "Terminal", "Aż się staniemy jako bogowie", "Terminal", "Jądro wieczności", "Nadejście Fortynbrasa", "Mistrz", "Enklawa", "Zezwolenie", "Vast" - czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z fragmentami w kolejnych wpisach.

Oto fragment z tytułowego opowiadania zbioru: "Może pod wpływem tego zapachu i przesyconego wilgocią powietrza w wielkich oczach chłopca pojawił się obraz z głębokiego dzieciństwa. Nigdy o nim nie pamiętał, zobaczył go dopiero teraz: „Zerwał się ze snu i otworzył oczy, słysząc krzyk matki. Pchała drzwi ramionami, starała się je zamknąć. Jedna ręka mężczyzny, usiłującego się wedrzeć do domu napierała na futrynę, druga wgniatając się w zamek, blokowała go, by się nie zatrzasnął. W białej smudze światła paznokcie pozdzierane i czarne. Czy się wygrzebał z ziemi, z grobu? Nagle jego twarz w czerni przedpokoju. Biała, zalana krwią. I, tak! Z wyrwanym okiem. -To ojciec! -krzyknął i zakrył głowę poduszką”. Nie pamiętał zakończenia. Czyżby ów potwór napierał, usiłując wejść? " Ebook został wydany przez Oficynę rw2010. http://www.rw2010.pl/go.live.php/PL-H6/-/Search.html?type=&type2=&query=SZmtleXdvcmQ9RW1tYSBQb3BpaztmaWxlX3R5cGU9O3g9MjI7eT0xNDs%3D


Czy wciąż tacy sami : 29 stycznia 2014

Zastanawiam się, czy jako naród pozostaliśmy niezmienni, czytam bowiem taką ocenę Polaków w książce "Talleyrand zdrajca i zbawca Francji" Robina Harrisa. Napoleon i jego minister spraw zagranicznych zgadzali się w tym, że Polacy jako naród są nie do wytrzymania. "Mimo początkowego entuzjazmu i obietnic składanych polskim dygnitarzom Napoleon szybko porzucił pomysł odtworzenia niepodległej Polski w jej starych granicach i zdecydował się tylko na utworzenie namiastki dawnego państwa w postaci Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Talleyrand był również bardzo poirytowany, toteż przed podpisaniem pokoju w Tylży, tak się odniósł do idei odtworzenia państwa: "Cesarz musi porzucić tę ideę Polski. Z tymi ludźmi nic się nie da zrobić. Z Polakami można tylko narobić bałaganu". Uważał, że Polakami nie da się kierować zgodnie z jakimkolwiek systemem. Talleyrand urządzał w Warszawie bale, aby zapewnić cesarzowi poparcie polskich elit, pomógł mu zdobyć względy Marii Walewskiej. Pełnił rolę głównego kwatermistrza: organizował odzież i żywność dla wojska, wizytował szpitale, nadzorował leczenie, pocieszał i nagradzał rannych. Jak pisze Robin Harris, asystował mu generał książę Poniatowski, a także hrabina Tyszkiewicz. I nawet się nie zająknął, skąd brał się prowiant dla wojska, buty i wełna na mundury dla żołnierzy i futra dla oficerów, gdyż było to w okresie tragicznej kampanii rosyjskiej.


Wzruszenia za tanie pieniądze : 16 stycznia 2014

Przeczytałam tom wierszy Agnieszki Morańskiej-Roder i Macieja Arkadiusza Mikołajczyka "Przystań słów". Autorzy piszą dużo i smutnie o odejściu bliskich osób, a szkoda, wokół nich tyle życia i miłości. Z radością i wzruszeniem czytałam wiersze o ich ukochanej miejscowości - Kamiennej Górze. W książce zamieszczono interesujące zdjęcia, wykonane przez B.Adamusa: oto neogotycki dworzec kolejowy i na stronie obok wiersz "Samotność na peronie". Inne zdjęcie - kościół Św. Apostołów, ratusz w Szprotawie, Brama Szprotawska i rzeka - te zdjęcia to piękny pomysł, wielka wartość tej książki. Kupiłam ją, by wspomóc leczenie Rafaela, w zamian za kilka złotych otrzymałam wzruszającą książkę i włożone do koperty w folii podziękowania za ten gest. To ja się czuję dłużniczką.