Listopad 2013

Z Emma Popik : Oficjalna strona gdanskiej autorki ksiazek SF
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ciekawe, ile wypili : 23 listopada 2013

Przeglądając "Listy z podróży" Edwarda Odyńca, by znaleźć scenę, w której Mickiewicz wykazuje zdolności paranormalne, natknęłam się na opis dziwnego obyczaju. Po uczcie w dniu urodzin Geothego Odyniec i Mickiewicz wychodzili z hotelu, w recepcji jednak mieli zapłacić za wypite wino. Gospodarz hotelu miał przed sobą na stoliku listę, w której przy każdym nazwisku napisał należność. Polskie nazwiska były dla niego zbyt trudne, wiec napisał: Polak 1, Polak 2. Pole to Polak, ale i biegun. Potem Goethe wydawał żartobliwe pisemko "Chaos", w którym napisał o krążeniu między dwoma Polakami czy biegunami. Odyniec pisze, że podejrzewał niektóre panie krążące pomiędzy jednym a drugim Polakiem. Nic się nie ukryje, wszystkie sprawki wyszły na jaw, tyle że nie wiadomo, ile wypili wina na urodzinach Goethego.

Wszystko robi się samo :18 listopada 2013

Inteligencja powstała spontanicznie, jak wiemy. Przyroda dokonywała niezliczonej ilości prób i błędów, aż wreszcie trach! Zaczęła myśleć. Życie również powstało samoistnie, ale najpierw był Wielki Wybuch. Pamiętam, kiedy wchodziła w życie ta teoria: słysząc ją, wszyscy wybuchali śmiechem, aż wreszcie dali się przekonać i - co więcej - zaczynali udowadniać ją naukowo. Pamiętam również, jak leciał śmiech przez cały świat naukowy, kiedy dwóch młodych chłopaczków, asystenci jacyś czy doktorzy, a co tam, bawili się układaniem koralików i klocków. Niebawem ogłosili, że człowiek ma DNA i jeszcze RNA i one właśnie tak wyglądają, mniej więcej. Teraz się dużo fantazjuje na przejęcie rządów umysłów, dusz i politycznych przez sztuczną inteligencję. Pamiętam, że dwaj moi znajomi profesorowie przewidywali powstanie jej na początku roku Y2K. Teraz pewnie już ją mamy, ale widzimy głównie w inteligentnych pigułkach na reklamach. Bunt robotów to tylko początek, komputery wyzwolą się spod władzy ludzi i już sobie bez nich nie poradzimy, podobnie jak dzieciaki przy odrabianiu pracy domowej. Inteligencja Intelu obejmie świat. Staniemy się poddanymi, gorszą rasą. Nawet ja napisałam opowiadanie "Sama jasność" o usiłowaniu przejęcia przez maszyny panowania nad człowiekiem. Jak dotychczas, ludzie zwyciężają przez swoje błędy, upór, poświęcenie lub głupotę. Pamiętam również wystawę o kampjuterach, jak mówiła urodziwa amerykanka, polskiego pochodzenia. Opowiadała o ich wielkich możliwościach, ale głównie o tym, że staną się powszechne. I powiedziała również: "Może ty również będziesz go używać". Uznałam to za niemożliwe. Głównie pamiętam jej piękną sukienkę. No i używam komputera, zastanawiam się, kiedy stworzą teorię, ot, tak z niczego, że ludzie również mogą mieć inteligencją pozaintelową. Oczywiście powstałą z niczego.


Straszna możliwość : 17 listopada 2013

Nauka udowadnia magię. Wiedzieliśmy zawsze, że są miejsca przeklęte, z których uciekaliśmy w przerażeniu, domy, w których nie można mieszkać, bo w nich się choruje i szybko umiera. Ale któż by w to wierzył, przecież to zabobony. Teraz jednak uzyskały potwierdzenie naukowe oraz nazwę: sick houses syndrom. Naukowcy nareszcie odkryli, że niektóre domy powodują choroby u mieszkańców. Na razie mówi się skromnie: to pewne rodzaje grzybów wpływają na zwiększenie liczby zachorowania na Parkinsona. Nie mówi się jeszcze o reumatyzmie czy chorobach psychicznych. Wystarczy jednak znaleźć się w miejscu, z którego odeszła woda po powodzi. Tak było w Gdańsku, chore, straszne miejsca długo odstręczały ludzi. Niedaleko mojego domu rośnie rząd drzew. Nikt tamtędy nie chodzi, a na trawniku obok jest zawsze pusto, naprawdę czuje się tam coś nieprzyjemnego. Niedaleki czas, kiedy rozwinie się temat zabrudzenia energetycznego, i to spowodowanego nie tylko przez anteny czy linie wysokiego napięcia, ale i przez pamięć zachowaną w przedmiotach domów i mieszkań, gdzie panowało zło, gniew, bójki, śmierć. Być może kiedyś w przyszłości zostaną zawieszone liczniki takiej energii, ostrzegające ludzi, podobnie jak to czynią teraz kamery dla sfotografowania wypadków czy napadów. Będą całe dzielnice chore, zarażone, miejsca podwyższonego ryzyka, gdzie mieszkają tylko nędzarze. A czy tak już nie jest, tyle że nie mamy monitoringu.


Matematyka, czyli pieniądze : 16 listopada 2013

Liczę doskonale, mam naprawdę talent, dodaję w pamięci liczby czterocyfrowe, szczególnie w funtach i dolarach. Ostatnio jednak brak mi okazji do ćwiczeń. Wyżywam się więc w czytanych książkach, liczę automatycznie, nic na to nie poradzę. I nie zgadza mi się rachunek: kobieta, mająca lat dwadzieścia po siedemnastu latach ma lat trzydzieści, a mężczyzna - jej rówieśnik - jest już po pięćdziesiątce. I ja bym chciała, by tak liczono moje lata. Ta przypadłość liczenia sięga czasów licealnych, gdy czytałam "Pana Tadeusza", liczyłam lata i wiek bohaterów, rysując diagramy, by zrozumieć. Ale, co tam! Telimena powiedziała: "Zosiu, dziś zaczynasz rok czternasty, czas za mąż". Teraz liczymy wspak, bo kobiety w tym wieku to małe dzieci. Policzyłam sobie jednak wiek moich bohaterów w właśnie ukończonej powieści "Złota ćma". Pewien Danziger, wspominający swoje dzieciństwo po wojnie, ma 83 lata, jest żwawy i zajmuje się biznesem. Nie jest to oczywiście rekord. Właśnie na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się promocja kolejnej książki Edwarda Kajdańskiego. Autor spędził dzieciństwo i młodość w Chinach, w Harbinie, a było to na początku XX wieku. Dużo pisał o swoim sposobie odżywiania się. Bywał głodny, ludzi żywiło morze i targowisko z płodami rolnymi z prawdziwej ziemi. Zastanawiam się, co zrobić sobie na szybkiego do zjedzenia - chińską zupkę?


Wielki mit : 15 listopada 2013

Świat jako oszustwo. Ostatnio dużo się mówi o tym, czego lekarze nie nam powiedzą. Dowiedziałam się niedawno, że nie leczą reumatyzmu, ale utrzymują stawy w ruchu. Mówi się, że koncerny farmaceutyczne okłamują wszystkich, nawet instytucje państwowe odpowiedzialne za testowanie leków. Jak to jest, że bierzemy leki na zbicie gorączki, wiedząc, że jest pomocą w zwalczaniu choroby, wmówiono nam. Kiedyś interesowałam się fenomenem UFO, przestałam, gdy stwierdziłam, że tzw. służby stworzyły sobie darmową i olbrzymią sieć informatorów, którzy skwapliwie donosili, dokąd doleciał testowany akurat nowy samolot. Jakże plastyczną gliną jest nasz umysł, jak łatwo wbić w niego przekonania. Chciałabym się dowiedzieć kiedyś, kto wpadł na ten genialny pomysł i czy dostał wysoką premię za opracowanie tego projektu. Jestem niemal pewna, że w młodości był zwolennikiem literatury sf i nie mógł zapomnieć książki Adamskiego o spotkaniu z kosmitami. Szkoda, że się nie mówi o tych podstawach wielkiego mitu naszej epoki.

Zmarnowany motyw : 13 listopada 2013

Zmarnowany motyw. Zauważyli pewnie państwo, że nie podaję autora książki, jeśli coś mi się w niej nie podoba. Czytałam wczoraj właśnie, a motyw tak się rozwija: spotyka się dwóch panów, jeden z nich mówi, że szuka syna, błaga o każdą informację, podaje nazwisko w niemieckiej formie, czyniąc uwagę, że być może zapisuje się je po polsku. Druga scena: leży chory mężczyzna, dużo zabiegów o jego zdrowie. Potem akcja, akcja, młody człowiek dostaje gorączki, błaga o sprowadzenie ojca. Podaje nazwisko. Forma niemiecka, ale wszystko jasne. Młody człowiek umiera niestety. I co? Pochowali go. Koniec motywu. Czemuż autor nie poczekał z tą śmiercią; gdyby ojciec dotarł, jakaż to byłaby ulga dla czytelników, gdyby sprowadzono go chociaż po śmierci syna, już nie byłoby to dla nas tak wielkim cierpieniem. Pewnie się państwo ze mną zgodzą.


Co pan na to Mr. Freud : 11 listopada 2013

Przychodziły do mnie sny, by mi coś pokazać i wytłumaczyć. Śniła się kuchnia, sięgnęłam więc do sennika. Kuchnia ma znaczenie emocjonalne. Jej wygląd określa stan, w jakim jesteś. Jaką widzisz we śnie, czy jest pusta, bo to może oznaczać, że czujesz emocjonalny głód w stosunku do bliskich. We śnie oglądałam proporcjonalnie ustawione przedmioty na bufecie. Jedna osoba zamieniła się w drugą, gotowała coś dla siebie, odwrócona do mnie plecami. Wszystko jasne, dokładnie tak jest. Freud jednak twierdzi, że pokoje przedstawiają kobiety. Przypomniałam sobie teraz, że byłam w Londynie w domu Freuda, zamienionym na muzeum. Szłam pieszo, pewnie, znałam te ulice. Wewnątrz domu zachowałam się gwałtownie: "tu powinny być drzwi!" Przedtem miałam sen: siedzę w holu tego domu na walizce, mam niebieską sukienkę, powiał wiatr, otworzyły się drzwi, wmiótł liście i ciemność. Sen powtarzał się przez wiele nocy niezmieniony, ale go nie zrozumiałam. Miałam chyba udać się w podróż. Jeżeli we śnie spotkacie zmarłych ukochanych, by ich odprowadzić na dworzec, nie wsiadajcie do pociągu. Z tej podróży się nie wraca, a bilet nigdy nie przepadnie.


Trafne słowo : 1 listopada 2013

Nie myślcie, proszę, że zrzędzę, jak to czynią starzy ludzie, którzy mając oczy obrócone w przeszłość, tylko w niej dostrzegają źródło wartości. Mamy jednak ładne słowo zaduszki, teraz wypierane przez dynie z wydłubanymi oczami. Potrzebujemy jednak tego obyczaju. Małolaty przebierają się za strachy i upiory, nie rozumiejąc, że chcą w ten sposób wydobyć własne lęki. Po co im również wiedzieć, że żądanie "cukierek albo psikus", pochodzi z czasów, kiedy dzieci biedoty chodziły od drzwi do drzwi, przebrane i z twarzami uczernionymi sadzą, stukając do drzwi bogatszych domów i za swoje improwizacje dostawały jedzenie. W razie odmowy robiły brzydkie rzeczy. Widziałam w Londynie dzieciaki ciągnące wózeczek z kukiełką, wołające "Penny for Guy". Zetknęłam się z tym raz w kraju, wołano o grosik. Jeśli nie odpowiada nam katolicki obyczaj modlitw i nabożeństw, można wspominać zmarłych. Do czego są nam potrzebne groby przodków - pisałam w opowiadaniu "Historia początku": zaświadczają, że byliśmy tu od dawna. Nie zżymam się na nową zabawę, jak wspomniałam, gdyż ona pokazuje głębszy proces: stary obyczaj, gdy już nie jest potrzebny, zamienia się w zabawę, jak wykupywanie panny młodej na weselach i zabawa w kółeczko, w którym stoi w środku dziecko. Niegdyś stawano w kole, aby zabić tego, który ściągnął nieszczęście, kozła ofiarnego. Nikogo ze stojących w kole nie można było oskarżyć o morderstwo, wszyscy byli winni, a więc nikt. Ta zasada psychiczna nadal jest powszechnie stosowana.